چیدمان فرش و مبل، ناگفته های طلایی که باید بدانید!

[ad_1]

فرش و قالیچه: فرش می‌تواند به عنوان عنصری که در خانه اکثر ایرانی‌ها نقش پررنگی دارد موضوعی جذاب باشد، چراکه به نوعی نماینده هویت ایرانی در خانه‌های ماست؛ به همین خاطر می‌خواهیم نگاهی گذرا به چیدمان فرش و مبل در کنار نحوه به‌کارگیری آن در معماری داخلی، تاثیرش در چیدمان فضاهای خانه و هم‌چنین استفاده از نقوش آن بیندازیم.

فرش ابریشم کرامتیان
تصویر فرش ابریشمی کرامتیان

نقش فرش در دکوراسیون منزل 

ابتدا بد نیست بدانیم که هر فضایی در معماری داخلی به کمک عناصر ساختاری مثل دیوار، کف و سقف شکل گرفته و با ایجاد یک محدوده مشخص تعریف می‌شود. بعد از شکل‌گیری فضاها باید پوشش نهایی را با توجه به شخصیت فضا و نیاز آن انتخاب نمائیم؛ مثلا در مورد خانه، با توجه به حس صمیمیت که یکی از نیازهای آن است مصالحی با همین ویژگی را برای پوشش نهایی آن برمی‌گزینیم تا این کیفیت را به فضا تزریق کند؛ برای مثال انتخاب کف‌پوش پارکت چوبی که به نوعی احساس گرما و صمیمیت القا می‌کند، می‌تواند گزینه خوبی به حساب آید. پوشش نهایی کف آخرین لایه ساختاری آن به حساب می‌آید. توجه داشته باشیم که از مهم‌ترین خصوصیات پوشش کف، دوام آن در مقابل ضربه و جابه‌جایی اسباب و اثاثیه، سهولت نگهداری، راحتی زیر پا و گرمی کف (واقعی و بصری) است.

در چیدانه بیشتر بخوانید: فرش پهن کردن هم قوانینی دارد

فرش ایرانی در خانه مدرن روشنک امیریان
تصویر محسن رشیدی

کارکردهای فرش

فرش در چیدمان فضای داخلی می‌تواند به عنوان عنصر سازمان‌بخش و نظم‌دهنده، پوشش کف، نقطه کانونی (Focal Point) و یا عنصر تزئینی به عنوان تابلو فرش مورد استفاده قرار گیرد. می‌توانیم از آن به عنوان عاملی برای تفکیک فضاهایی مثل نشیمن و غذاخوری از هم استفاده نماییم. نقوش فرش می‌تواند در طراحی لوازم تزئینی، مبلمان، دکوراسیون، طرح و جزئیات معماری داخلی مفید واقع شود. 

مبلمان مدرن خانگی
تصویر استودیو پر

فرش و فضای داخلی

فرش می‌تواند کف را به عنصر عمده فضا تبدیل کند. هم‌چنین طرح‌های جهت‌دار فرش می‌توانند به اندازه ظاهری کف از راه کوچک یا بزرگ‌تر جلوه دادن یکی از ابعاد آن تاثیر بگذارند. فرش‌ها تکه‌های مجزایی از پوشش کف هستند که اغلب با حاشیه‌های زیبا و اندازه استاندارد بافته شده و برای پوشاندن تمام کف اتاق به کار نمی‌روند. پس از اینکه فضایی تعریف شد و فرش مصالح کف انجام شد نوبت به آن می‌رسد که نسبت به چیدمان لوازم و اثاثیه مرتبط با دکوراسیون داخلی خانه اقدام کنیم.

در چیدانه بیشتر بخوانید: بهترین فرش های ایرانی را بشناسیم!

فرش در دکوراسیون پذیرایی
تصویر تهران دیزاین سنتر

مبلمان و میزها، آکسسوار (تابلو‌ها، آباژور و… )، آینه و کنسول و… برخی از مهم‌ترین عناصری هستند که در خانه‌های ما وجود دارند، اما برای چیدمان آنها در کنار هم به یک عنصر نظام‌بخش نیاز داریم تا بتواند همه عناصر را به بهترین شکل سازمان‌دهی کرده، ما را از سردرگمی نجات داده و انتظام فضایی را در خانه ما حکم‌فرما نماید. یکی از مهم‌ترین عناصری که می‌تواند در این زمینه به ما کمک کند تا چیدمان مطلوبی داشته باشیم، فرش است.

فرش پذیرایی مدرن
تصویر امیر صادقی

تناسب و چیدمان فرش و مبل در کنار عناصر دکوراتیو مورد استفاده در فضا از اولین نکاتی است که در چیدمان خانه باید به آن توجه شود؛ برای نمونه بهتر است در سبک مدرن با مبلمان ساده و بدون تزئینات از فرش‌هایی با حال‌و‌هوای مدرن، در سبک روستیک که حال‌و‌هوای روستایی دارد از فرش‌هایی با نقشه‌های ساده مانند گلیم و جاجیم و در سبک کلاسیک از فرش‌هایی با نقشه‌‌های اصیل و سنتی مانند فرش‌هایی با نقشه‌های ایرانی استفاده کنیم.

نکته بسیار مهم دیگری که باید مورد توجه قرار بگیرد ست کردن فرش و پرده و یا ست کردن فرش و مبل با یکدیگر است. همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید تمامی این عناصر با یکدیگر هماهنگ بوده و یک هارمونی جذاب و دل‌فریبی را ایجاد کرده است.

نمایشگاه فرش شیراز 1394
تصویر فرش طره

چیدمان فرش در دکوراسیون منزل

اتاق‌خواب: هر صبحی که از خواب برمی‌خیزید، نخستین جایی که پایتان را می‌گذارید باید با یک کف‌پوش مناسب، گرم و نرم پوشیده شده باشد، پس با توجه به ابعاد اتاق و سایز تخت (دونفره کینگ سایز، دونفره میدل سایز و یا یک نفره) نسبت به انتخاب فرش اقدام کنید. دقت کنید که باید تمام یا بخش اعظم فرش به صورتی که در تصویر نشان داده شده است زیر تخت قرار بگیرد. از فرش‌های گرد یا کوچک که بخشی از فضای پایین تخت را اشغال می‌نماید، استفاده نکنید.

فرش ایرانی در خانه ای در کویت
تصویر فاطمه موسوی

غذاخوری: فرش را طوری زیر میز غذاخوری قراری دهید که حتما پایه‌های صندلی در هنگام عقب آمدن روی آن قرار بگیرد. دقت کنید ابعاد و شکل فرش باید متناسب با ابعاد میز غذاخوری باشد و زمانی که زیر میز قرار می‌گیرد پنهان نگردد. از آنجایی که میز غذاخوری بخش مرکزی فرش را پوشش می‌دهد، دقت کنید که فرش به اندازه‌ای بزرگ باشد که الگو و بافت آن در اطراف میز غذاخوری دیده شود.

در چیدانه بیشتر بخوانید: فرش در دکوراسیون غذاخوری، کدوم مدل بهتره؟

فرش ابریشم کرامتیان
تصویر فرش ابریشمی کرامتیان

نشیمن: بهتر است در اتاق نشیمن، فرش را طوری قرار دهید که مبلمان به طور کامل بر روی آن قرار گیرد. این امر موجب می‌شود که همه اجزای مبلمان اتاق مانند یک گروه عمل کرده و متحد به نظر برسند. حالت دیگر این است که حداقل پایه جلویی مبلمان روی فرش قرار بگیرد. در این حالت هم‌چنان توجه به سمت مرکز اتاق خواهد بود. غیرمعمول‌ترین حالت هم این است که پایه تمام اجزا مبلمان (کاناپه، مبل تک و میز کناری) خارج از فرش باشد. این نوع سازماندهی برای آپارتمان‌های کوچک ایده‌آل است. اگر می‌خواهید این حالت از چیدمان فرش و مبل را امتحان کنید مطمئن شوید که طول فرش با کاناپه برابر است، همینطور مبلمان را نزدیک فرش قرار دهید تا حس اتحاد هم‌چنان پابرجا باشد.

فرش دستبافت قم
فرش پوست کرامتیان مدل A-100-ch6
فرش ذرع و نیم قشقایی قالیکده 30879

فرش ابریشمی کرامتیان مدل عشایر H
فرش طرح Patch_1268 باتیک
فرش Sarough - 48488 مدنو

فرش و گلیم های پیشنهادی از ویترین کالاهای چیدانه 

اگر به این مطلب سر زده اید حتما در آستانه ی خرید فرش مناسب برای دکوراسیون منزل خود هستید پس حالا که با اصول صحیح چیدمان فرش و مبل در دکوراسیون داخلی آشنا شدید بد نیست با جدیدترین مدل فرش پذیرایی، اتاق خواب و یا فرش اتاق کودک آشنا شوید و خرید مناسب تری داشته باشید. 
فروشگاه های پیشنهادی چیدانه برای خرید انواع فرش ها: گالری فرش مهرعلی زاده | فرش ابریشمی کرامتیان | قالیکده | مدنو | باتیک

منبع: مجله منزل | نویسنده: پرهام شکوهی